Home

Karlova Studánka

Karlova Studánka

Výlety

Pokud zavítáte do Karlovy Studánky jako lázeňští hosté, nebo jako „běžní“ turisté, nenechejte si ujít i zajímavá místa v okolí Karlovy Studánky. Zde jsme popsali jen ty zajímavá místa, nejbliže položené ke Karlově Studánce, v Jeseníkách však najdete mnoho dalších zajímavých míst jako jsou například město a lázně Jeseník, Bělá pod Pradědem, Velké Losiny, Červenohorské sedlo, Zlaté Hory, Rejvíz a mnoho a mnoho dalších. Zde je tedy malý přehled těch nejbližších zajímavých lokalit stojících za malý výlet z Karlovy Studánky:

Bruntál

Bruntál je okresním městem okresu Bruntál, do nějž Karlova Studánka náleží. Bruntál leží necelých dvacet kilometrů jihovýchodním směrem od Karlovy Studánky a je vysoká pravděpodobnost, že tímto městem budete projíždět při své cestě do Karlovy Studánky. Mezi památky a zajímavosti, které stojí za to shlédnout v Bruntále patří Bruntálský zámek s muzeem, Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Piaristický kostel Panny Marie Těšitelky s bývalým piaristickým klášterem, Kaple archanděla Michaela, sloup sv. Trojice, Klippelův sloup, Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu.

Dlouhé stráně

Dlouhé Stráně je jeden z vrcholů Hrubého Jeseníku, jenž dosahuje výšky 1353 metrů nad mořem. V současnosti je vrchol znám stejnojmenou vodní přečerpávací elektrárnou, jejíž horní nádrž je vybudována na vrcholu Dlouhých Strání. Tato elektrárna společnosti ČEZ, postavena v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, byla dána do provozu v roce 1996. V prostorách elektrárny jsou pořádány exkurze pro veřejnost.

Malá Morávka

Malá Morávka je obec ležící asi osm kilometrů jižně od Karlovy Studánky. V obci najdeme kostel Nejsvětější Trojice. Na Kapličkovém vrchu najdeme Kapličkové muzeum s expozicí místního lidového života, hornictví a archeologickými nálezy. Místní částí obce je Karlov pod Pradědem, známe rekreační centrum a středisko zimních sportů.

Petrovy kameny

Petrovy kameny jsou třetí nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Vrchol je zajímavý tím, že je tvořen až sedm metrů vysokými skalisky. Petrovy kameny jsou chráněnnou přírodní rezervací, zejména díky tomu, že zde z doby ledové přežívá několik rostliných druhů, zejména mechů a lišejníků. Najdeme zde také dva endemické rostlinné druhy, nacházející se jen v Jeseníkách, a to zvonek jesenický a lipnici jesenickou. V létě je zakázán vstup na vrchol a scházení ze značené stezky.

Praděd

Praděd je druhou nejvyšší horou v České republice a nejvyšší horou Jeseníků, jeho vrchol je ve výšce 1491 metrů nad mořem. Na vrcholu Pradědu je postaven vysílač v němž je ve výšce osmdesáti metrů vyhlídka s restaurací. na praděd dojdeme z Karlovy Studánky po asfaltové silnici, vzdálenost je zhruba patnáct kilometrů.

Světlá hora

Světlá Hora je obec mezi Karlovou Studánkou a Bruntálem. Světlá Hora je od Karlovy Studánky vzdálena zhruba dvanáct kilometrů. V obci najdeme kostel Sv. Barbory a dostihové centrum a dostihovou dráhu známé dostihové stáje Wrbna.

Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod pradědem se nachází asi deset kilometrů severovýchodně od Karlovy Studánky. Z památek a zajímavostí ve Vrbně pod Pradědem nevynechejte Farní kostel sv. Michala, Zámek Grohmann. v blízkém okolí Vrbna pod Pradědem pak stojí za vidění zřícenina hradu Fürstenwalde na Zámecké hoře, zříceniny strážního dvojhradu které leží u osady Bílý Potok, jsou jimi Weisenštejn (Pustý zámek) a Rabenštejn.